Czy opakowania kartonowe są przyjazne środowisku?

biodegradowalne opakowania kartonowe

Czy opakowania kartonowe przyjazne środowisku?

Opakowania kartonowe produkowane są z tektury uznawanej za najbardziej wytrzymały rodzaj materiału papierniczego. Otrzymuje się ją z masy papierniczej produkowanej głównie z makulatury, do której dodaje się trochę materiałów i masy włóknistej wytwarzanej z drewna. Tłumacząc bardziej obrazowo – tektura to kilka sklejonych ze sobą warstw masy papierniczej. Większość naszych opakowań kartonowych produkowana jest z tektury falistej, która wyróżnia się szczególną sztywnością, a dzięki temu także odpornością na naciski, uszkodzenia i inne urazy mechaniczne.

Kartonowe opakowania są ekologiczne już na etapie ich tworzenia, dzięki wykorzystaniu do produkcji procesów bardziej przyjaznych środowisku niż w przypadku korzystania z innych surowców. Szkodliwy dla natury wpływ jest zminimalizowany na wszystkich etapach wytwarzania.

Najistotniejszą zaletą opakowań kartonowych jest możliwość recyklingu. Poddawana odpowiednim procesom tektura, z której są wykonywane, jest wykorzystywana do tworzenia kolejnych opakowań. Co więcej, opakowania kartonowe są biodegradowalne, czyli nawet jeśli zostaną wyrzucone przez kogoś do śmieci i nie będą mogły zostać poddane recyklingowi, ulegną rozkładowi o wiele szybciej i w sposób znacznie bardziej bezpieczny dla środowiska niż opakowania otrzymywane z tworzyw sztucznych.

Ekologia w parze z atrakcyjnym wyglądem

Dodatkową zaletą opakowań kartonowych jest szeroka możliwość personalizacji pudełek. Możliwe jest zamówienie opakowania na wymiar, o potrzebnym kształcie i rozmiarze, co często ułatwia schowanie przedmiotów lub prezentów o nietypowych gabarytach. Opakowania z tektury można również niedrogo wyróżnić za pomocą nadruków z logiem przedsiębiorstwa lub papierowych aplikacji naklejonych na wierzchu.

Kartonowe pudełka mogą także zyskać drugie życie i zacząć pełnić funkcje dekoracyjne. Odpowiednio ozdobione opakowania, wcześniej będące jedynie bezpiecznym miejscem przechowywania, mogą stać się oryginalnymi i efektownymi ozdobami wnętrza. Stanowią także idealny materiał dla miłośników DIY, czyli tych osób, które lubią własnoręcznie tworzyć nowe przedmioty. Kartonowe opakowanie może zostać przez nich przeobrażone w niezliczoną liczbę rzeczy takich jak zabawki dla dzieci lub ramki do zdjęć.