Dlaczego warto stosować profile PCV?
Pojawienie się na rynku odpowiednich narzędzi do obróbki tworzyw sztucznych umożliwiło stworzenie nowych wzorów profili PCV. Dzięki temu producenci są w stanie dopasować wzory profili i ich pewne parametry do niestandardowych wymagań klientów. Co sprawia, że profile z PCV twardego oraz PCV miękkiego są tak chętnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu?
TECHNOLOGIA PRODUKCJI PROFILI
Pierwszym etapem produkcji profili PCV jest przygotowanie surowca według ściśle określonej receptury, a jej wszystkie składniki muszą być dozowane w odpowiednich proporcjach. Mieszanka zostaje następnie wprowadzana do leja zasypowego wytłaczarki ślimakowej, skąd jest pobierana do strefy zasilania ślimaka. Tu tworzywo jest wstępnie ogrzewane do odpowiedniej temperatury, a następnie zagęszczane i transportowane w kierunku głowicy wytłaczarskiej. Stamtąd masa musi trafić do układu kalibrującego. Zespół kalibratorów formuje masę plastyczną do odpowiedniego kształtu, za pomocą wytworzonej w pompach próżni. Efektem końcowym jest produkt w postaci profilu PCV o zróżnicowanych parametrach. Mogą się różnić od siebie kształtem, kolorem oraz odpornością na konkretne czynniki, takie jak temperatura, urazy mechaniczne i kontakt z aktywnymi substancjami chemicznymi.
ZASTOSOWANIE PROFILI PCV
Profile PCV mają szerokie zastosowanie w wielu branżach. Przy ich pomocy można wyprowadzić idealnie kąty przy otworach okiennych lub drzwiowych, narożnikach ścian, wszelkiego rodzaju dylatacjach czy łączeniach ścian z dachem. Mogą stanowić wykończenie mebli oraz zabezpieczać krawędzie przedmiotów wykonanych ze szkła i ceramiki. Stosowane są także jako nakładki na poręcze i balustrady oraz uszczelki i amortyzatory. Systemy profili wykorzystywane są do drzwi uchylnych i przesuwnych w szafach oraz regałach chłodniczych. Najczęściej jednak wykorzystuje się je do okien, ponieważ są łatwe w pielęgnacji, bardzo estetyczne i wytrzymałe mimo niewielkiej wagi. W porównaniu do profili drewnianych są też odporne na wpływ czynników atmosferycznych, np. deszczu i wilgoci.