Dlaczego warto stosować profile PCV?

czarne profile

Dlaczego warto stosować profile PCV?

Pojawienie się na rynku odpowiednich narzędzi do obróbki tworzyw sztucznych umożliwiło stworzenie nowych wzorów profili PCV. Dzięki temu producenci są w stanie dopasować wzory profili i ich pewne parametry do niestandardowych wymagań klientów. Co sprawia, że profile z PCV twardego oraz PCV miękkiego są tak chętnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu?

 

Technologia produkcji profili

Pierwszym etapem produkcji profili PCV jest przygotowanie surowca według ściśle określonej receptury, a jej wszystkie składniki muszą być dozowane w odpowiednich proporcjach. Mieszanka zostaje następnie wprowadzana do leja zasypowego wytłaczarki ślimakowej, skąd jest pobierana do strefy zasilania ślimaka. Tu tworzywo jest wstępnie ogrzewane do odpowiedniej temperatury, a następnie zagęszczane i transportowane w kierunku głowicy wytłaczarskiej. Stamtąd masa musi trafić do układu kalibrującego. Zespół kalibratorów formuje masę plastyczną do odpowiedniego kształtu, za pomocą wytworzonej w pompach próżni. Efektem końcowym jest produkt w postaci profilu PCV o zróżnicowanych parametrach. Mogą się różnić od siebie kształtem, kolorem oraz odpornością na konkretne czynniki, takie jak temperatura, urazy mechaniczne i kontakt z aktywnymi substancjami chemicznymi.

Zastosowanie profili PCV

Profile PCV mają szerokie zastosowanie w wielu branżach. Przy ich pomocy można wyprowadzić idealnie kąty przy otworach okiennych lub drzwiowych, narożnikach ścian, wszelkiego rodzaju dylatacjach czy łączeniach ścian z dachem. Mogą stanowić wykończenie mebli oraz zabezpieczać krawędzie przedmiotów wykonanych ze szkła i ceramiki. Stosowane są także jako nakładki na poręcze i balustrady oraz uszczelki i amortyzatory. Systemy profili wykorzystywane są do drzwi uchylnych i przesuwnych w szafach oraz regałach chłodniczych. Najczęściej jednak wykorzystuje się je do okien, ponieważ są łatwe w pielęgnacji, bardzo estetyczne i wytrzymałe mimo niewielkiej wagi. W porównaniu do profili drewnianych są też odporne na wpływ czynników atmosferycznych, np. deszczu i wilgoci.